Empathy

Mit nevezünk empátiának? Kik azok az empaták? Fejleszthető készség-e egyáltalán az empátia? És úgy egyáltalán, minek akarna ezzel foglalkozni bárki is, ha kisebb gondunk is nagyobb ennél? Nos, ahogy én látom, pont hogy ez kéne, legyen az egyik legnagyobb problémánk. Miért? Mert az empátia jelenleg nagy általánosságban a béka segge alatt van – pedig pont most nagyobb szükségünk lenne az empatikus lelkekre, mint valaha.

empathy.jpg

Először is: mi az empátia?

Eredeti jelentése szerint erős érzelem, szenvedély, az ókori Görögországban műalkotások megértését értették alatta. Mai, aktuális jelentését az Oxford Dictionary úgy fogalmazza meg: „megérteni mások érzelmeit és osztozkodni bennük”. Úgy is mondhatnánk, hogy beleképzelni magunkat más életébe, lelkébe – sajátunkként megélni más érzéseit.

Nem összekeverendő a szimpátiával, amely csak egyfajta sajnálat mások szerencsétlensége miatt. Sajnálatot bárki érezhet, azonban igazán átérezni nehéz egy helyzetet, ha nem a saját bőrünkön tapasztaljuk meg. Pont ezért probléma, hogy egyre kevesebben mutatják magukon az empátia jeleit. Pedig még bizonyos állatok – elefántok, majmok, kutyák, delfinek – is képesek rá!

Na de akkor mi ment félre?

Sara Konrath 2010-es kutatása kimutatta, hogy a mai egyetemisták 40%-al kevésbé empatikusak, mint a 30 évvel korábbiak – a hanyatlás főleg 2000 után vált igazán egyértelművé. A pontos okokat még a mai napig vitatják, de a legvalószínűbbnek a közösségi média térnyerése, a valóság show-k megjelenése és az egész világot átható erőszakos versengés tűnik. És bár ez nem meglepő, nem lesz kevésbé elkeserítőbb.

Gondolj csak bele, drága olvasó, a sok kamuélet a Facebook-on kiöli belőlünk azt, hogy mások gondjaival foglalkozzunk – és sajnálom, nem fog segíteni semmin, hogy napi 80 szomorú állatkás vagy tragikus sztoris posztot látsz. Szerintem pont ellenkezőleg – teljesen immunissá teszi az embert a borzalmas dolgokra. Szinte már sem örömében, sem bánatában nem vagyunk képesek osztozni másokkal, csak egy igen felületes módon – és ezzel csak egyre távolabb kerülünk egymástól és az empátia érzésétől.

A valóság show-k pedig mondanom sem kell, soha sem tükrözték a valóságot. Manapság talán már mindenki felfogja, hogy egy megrendezett káosz az egész. És mégis milliós nézettségük van! Megszerettették az emberekkel azt, hogy mások egymást ölik, ostobának mutatják magukat a múló hírnévért. Szinte láthatatlanul bekúszik a mi életünkbe is.

Versengés. Nyomd el a másikat. Mindegy, hogy mi lesz velük, a lényeg, hogy te érvényesülj, és feljebb lépj azon a nyomorult létrán. A modern világ ezt akarja tőlünk. Elvégre minél feljebb vagy a létrán, annál több pénz landol a markodban, annál nagyobb tisztelet és irigység övez. Annál többet érsz. De vajon valóban így van? Tényleg többet érnél ettől? Egyáltalán, miért tölt el valakit boldogsággal az, hogy valakinél többnek érzi magát? Egy csak egy ámítás, egyszerű illúzió, mégis olyan sokan bedőlnek neki.

Empaták

Kik ők? Magas együttérző képességgel rendelkező emberek. Természetesen jön nekik, hogy azonnal rá tudnak kapcsolódni másokra, és átvenni az érzelmeiket. Miért? Valószínűleg velük született adottság. Ők azok, akik bármilyen apró változást észrevesznek az emberek viselkedésében. Nem haragtartók, pontosan azért, mert ösztönből tudják, érzik, hogy a másik is ember, aki hibákat követhet el, és ezeknek a hibáknak okai vannak. Könnyebben éreznek bűntudatot, ha megbántanak mást – mert ők is emberek, és megesik. Ha órán ülnek, amin senki nem figyel az előadóra, akármilyen unalmas a tárgy, magukra erőltetik, hogy figyeljenek, hátha a tanár nem érzi magát majd olyan szarul ettől.

Ott lesznek mindig, hogy segítsenek – meghallgatnak téged, örökbe fogadnak egy kiskutyát, odaadják az ebédre szánt pénzüket egy kéregetőnek. Nem azért, mert messiásnak érzik magukat ettől. Szimplán ezt érzik helyesnek, ezt diktálja a szívük. Harmóniára és boldogságra törekszenek a világban.

empathy2.jpg

A szomorú tény azonban az, hogy sajnos nem mindenki lehet empata, és köztük is vannak különbségek egyénenként. Törekedni azonban lehet arra, hogy empatikusabb legyél!

Na jó, de hogy fejleszthetem az empátiát?

Felvetődött ez a kérdés bennem is. Valójában ezzel született meg ennek a posztnak az ötlete. Fejleszthetem az empátiát? Nem csak születni lehet vele? Feldobtam a kérdést egy introvertált csoportban (úgyis szeretünk elmélkedni ilyeneken). A válaszok többsége igazolta a gondolataimat: igenis válhat az ember együttérzőbbé, mi több, beleérzővé. Szóval hogyan is?

Rengeteg, rengeteg önfejlesztéssel és fegyelemmel. Két módszer vetődött fel a kérdésem alatt:

  1. Valahányszor azon kapod magad, hogy elítélnéd a másikat, állj meg egy pillanatra. Képzeld magad a helyébe – elvégre ez az empátia lényege – és próbáld megérteni, miért teszi, amit tesz vagy mondja, amit mond. Lehet, hogy az elején nehéz lesz. Teljesen érthető. De minél többet gyakorlod, annál több lehetőség merül majd fel. Sőt, ha nem vagy biztos a viselkedés okában, még mindig megkérdezheted a célszemélyt, nem?
  2. Állatok. Ez pont egy autista srác kapcsán merült fel. A nevelőszülei 3 éves korától lovak közé hordták, közöttük mozgolódott, dolgozgatott, és ez sokat segített neki. Az állatokkal eleve egy mélyebb kapcsolatot ápol (szinte mindegy is, milyen faj), és ezáltal valahogy az emberekkel is, főleg családtagokkal, sokkal empatikusabb. A magam részéről, én mindig is hittem az állatok gyógyító-tanító erejében, szóval teljesen jó lehetőségnek tartom.

Bizonyos szempontokat személyes tapasztalatként írtam – én magam is elég sok empatákra jellemző tulajdonságnak örvendhetek. Azonban tény, hogy ez a mai világban nem csak öröm. Ami a pozitív oldala, az a negatív is egyben. Ugyanis mélyen érezni, és sokkal jobban megérteni az érzelmeket egyszerre áldás és átok. Hiába értesz meg másokat, te magad borzasztó sokszor leszel meg nem értett. Nem tudják majd megérteni, te miért nem utálkozol vagy miért „mentesz fel” bizonyos embereket. Nem azt mondom, hogy mindenkit mentegetni kell – mind ítélkezünk néha, ez az élet velejárója. De törekszünk a helyzetek körüljárására. És erre buzdítanálak Titeket is.

Higgyétek el, ha csak egy kicsit jobban oda fogunk figyelni egymásra, és törekedni az együttérzésre, egy szebb irányba terelhetjük az életünket, a kapcsolatainkat – és így talán kicsit a világot is.empathy3.jpg